ASPECTE DE GEOPOLITICA

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
ASPECTE DE GEOPOLITICA

5 participanți

    Al treisprezecelea trib

    Admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 78
    Data de înscriere : 27/12/2008

    Al treisprezecelea trib Empty Al treisprezecelea trib

    Mesaj  Admin Sam Dec 27, 2008 3:10 pm

    Al treisprezecelea trib
    Există şi “evrei” care nu sunt semiți. În anul 740 d.Hr. un popor aflat în steeple scitice, pe nume khazari, au trecut la religia mozaică. Khazarii un popor de origine turcomană, nu aveau nimic în comun cu evreii de neam semit. Asimilând astfel de popoare străine, s-a ajuns la faptul ca astăzi, puţini să mai fie evrei semiţi şi aceştia împrăştiaţi în lume, cum ar fi de exemplu sefarzii din Spania. Statisticile arată că în ziua de azi, majoritatea preponderentă a celor 15-20 milioane de evrei din lume sunt de origine khazară, numiţi Askenazi[3].
    M
    M


    Mesaje : 19
    Data de înscriere : 30/12/2008

    Al treisprezecelea trib Empty Re: Al treisprezecelea trib

    Mesaj  M Mar Dec 30, 2008 9:05 pm

    Este o eroare aici!In momentul convertirii in imperiulkazhar exista o puterinca comunitate evreiasca .Asa ca viitorii evrei kazhari sunt un hibrid dintre evrei de origine semita si kazari convertiti la iudaism.Teoria asta s-a vehiculat cu intentia de a demonstra ca actualli evrei,in majoritate de origine kazhara nu ar avea drepistoric la un stat in jurul Ierusalimului!
    GERULA cel MIC
    GERULA cel MIC


    Mesaje : 20
    Data de înscriere : 27/12/2008
    Varsta : 45
    Localizare : Cluj-Napoca

    Al treisprezecelea trib Empty Re: Al treisprezecelea trib

    Mesaj  GERULA cel MIC Mier Dec 31, 2008 1:31 pm

    M a scris:Este o eroare aici!In momentul convertirii in imperiulkazhar exista o puterinca comunitate evreiasca .Asa ca viitorii evrei kazhari sunt un hibrid dintre evrei de origine semita si kazari convertiti la iudaism.Teoria asta s-a vehiculat cu intentia de a demonstra ca actualli evrei,in majoritate de origine kazhara nu ar avea drepistoric la un stat in jurul Ierusalimului!

    "Khazarii un popor de origine turcomană, nu aveau nimic în comun cu evreii de neam semit. "
    Conteza in secolul XXI daca au avut pe langa religie si altceceva in afara de religie?Oricum , astfel de teorii cu substrat rasial nu se justifica.TOTUSI, DIN CURIOZITATE, daca va rog,imi dati niste repere bibliografice care sa sustina afirmatiile dvs ? Va multumesc anticipat.Numai bine.
    M
    M


    Mesaje : 19
    Data de înscriere : 30/12/2008

    Al treisprezecelea trib Empty Re: Al treisprezecelea trib

    Mesaj  M Joi Ian 01, 2009 1:48 pm

    Nu sunt evreu!
    Cititi cu atentie aici:asta exista acum pe net,dar sunt niste studii genetice.Cum eu nu am scaner, poate este suficient ce s-a postat aici! cu ce este aici!
    ro.altermedia.info/istorie-alternativa/khazarii-al-treisprezecelea-trib
    avatar
    GICA_CONTRA


    Mesaje : 13
    Data de înscriere : 02/01/2009

    Al treisprezecelea trib Empty Aveti dreptate,

    Mesaj  GICA_CONTRA Sam Ian 03, 2009 9:34 am

    M a scris:Este o eroare aici!In momentul convertirii in imperiulkazhar exista o puterinca comunitate evreiasca .Asa ca viitorii evrei kazhari sunt un hibrid dintre evrei de origine semita si kazari convertiti la iudaism.Teoria asta s-a vehiculat cu intentia de a demonstra ca actualli evrei,in majoritate de origine kazhara nu ar avea drepistoric la un stat in jurul Ierusalimului!

    un cronicar scrie : "la khazari evreii si mierea se gasesc din belsug".Caut intre notitele mele, am extras pentru studenti un fragment incitant .Ma bucur sa sunteti cu noi , aici.
    avatar
    GICA_CONTRA


    Mesaje : 13
    Data de înscriere : 02/01/2009

    Al treisprezecelea trib Empty Si daca ati fi evreu , ce ar insemna ?

    Mesaj  GICA_CONTRA Sam Ian 03, 2009 9:35 am

    M a scris:Nu sunt evreu!
    Cititi cu atentie aici:asta exista acum pe net,dar sunt niste studii genetice.Cum eu nu am scaner, poate este suficient ce s-a postat aici! cu ce este aici!
    ro.altermedia.info/istorie-alternativa/khazarii-al-treisprezecelea-trib

    La noi in gasca asta traznita conteaza doar un singur lucru : SA FII OM, in rest, culoarea parului , a pielii , etc. sunt detalii nesemnificative.
    M
    M


    Mesaje : 19
    Data de înscriere : 30/12/2008

    Al treisprezecelea trib Empty Re: Al treisprezecelea trib

    Mesaj  M Sam Ian 03, 2009 4:06 pm

    GICA_CONTRA a scris:
    M a scris:Nu sunt evreu!
    Cititi cu atentie aici:asta exista acum pe net,dar sunt niste studii genetice.Cum eu nu am scaner, poate este suficient ce s-a postat aici! cu ce este aici!
    ro.altermedia.info/istorie-alternativa/khazarii-al-treisprezecelea-trib

    La noi in gasca asta traznita conteaza doar un singur lucru : SA FII OM, in rest, culoarea parului , a pielii , etc. sunt detalii nesemnificative.

    Nu ar fi nimic!eu am vrut doar sa evit banuieli de partizanat etnic!
    avatar
    loreley 2008


    Mesaje : 4
    Data de înscriere : 02/01/2009

    Al treisprezecelea trib Empty Khazarii-Istorie şi origini; Stim atit de putin.Cine ne impiedica sa aflam ?

    Mesaj  loreley 2008 Dum Ian 04, 2009 9:12 am

    Istoria timpurie a acestui popor, vag cunoscută, a suscitat diverse ipoteze. În prezent, majoritatea cercetătorilor tind să creadă că teritoriul iniţial de locuire al hazarilor trebuie căutat in Imperiul heftalit (hunii albi), în Asia Centrală, în zona din sudul Lacului Aral, întemeiat în jurul anului 400 d.Hr. Câteva decenii mai târziu, probabil în perioada domniei regelui Kawad I al Persiei (488-531), hazarii ating Caucazul, unde se asociază probabil tribului turcic al sabirilor ("turcii siberieni"). Denumirea akaţir menţionată de cronicari bizantini, pentru un grup etnic din federaţia hunilor, este probabil o adaptare a enumirii akhazar („hazar alb”).
    După distrugerea hanatului heftalit de către împăratul bizantin Iustinian I (527-565) în jurul anului 560, hazarii se deplasează spre vest, stabilindu-se pe teritoriul actualului Daghestan. Principalele centre de putere se aflau în Balangar pe Sulak şi în Samandar, în zona Terek. Aici intră în uniune cu o serie de triburi turcice „kök” (sau „gök”), adică turcii albaştri, şi cu alanii (supranumiţi aşii ori iaşii, grup etno-lingvistic iranic, scito-sarmat), iar în 567 recunosc supremaţia unui han turcic din dinastia Aşina, de origine alană. După încheierea războiului persano-bizantin, în urma păcii încheiate în anul 628, hazarii continuă confrutările armate cu popoarele învecinate şi ocupă temporar, în anii următori, părţi din Armenia şi Iberia, stat cunoscut în prezent sub denumirea Georgia.
    După prăbuşirea hanatului „kök türk” în anul 630 şi scindarea sa în diverse formaţiuni statale, hazarii preiau conducerea politică în teritoriile din vest, pe cursul mijlociu şi inferior al fluviului Volga. Ulterior, conducătorii hazari îşi asumă titlul de kagan, fapt atestat în 652.
    După respingerea atacurilor arabe în anii 652-653, hazarii îşi consolidează puterea în zona Caucazului şi, profitând de slăbirea Imperiului Bizantin, confruntat permanent cu atacurile arabe, îşi extind zona de influenţă până în zona Peninsulei Crimeea, la Marea Neagră. În faţa pericolului comun reprezentat de atacurile arabilor, hazarii îşi ameliorează relaţiile politice cu Bizanţul şi participă alături de bizantini la diferite campanii împotriva arabilor. Expresia relaţiilor bune între cele două părţi este confirmată în 695, când, expulzat fiind, împăratul bizantin Iustinian al II-lea (685-695, 705-711) se stabileşte în Hazaria şi se căsătoreşte cu fiica hanului, Tzitzak, în turca hazară probabil Çiçek („Florica”), botezată apoi cu numele Teodora. Respingerea noului val de atacuri arabe, întreprinse între „722”-„723”, ocazie cu care a fost distrus Balangar, capitala hanatului hazar, a dus la strângerea raporturilor bizantino-hazare. Aceste relaţii au fost consolidate şi mai mult în anii următori prin căsătoria, în anul 732, a viitorului împărat bizantin Constantin al V-lea (741-775) cu fiica hanului hazar, devenită împărăteasa Bizanţului, cunoscută sub numele de botez Irina.
    avatar
    loreley 2008


    Mesaje : 4
    Data de înscriere : 02/01/2009

    Al treisprezecelea trib Empty Hazarii şi religia iudaică [Wilkipedia]

    Mesaj  loreley 2008 Dum Ian 04, 2009 9:16 am

    Din textul corespondeţei purtată de Hasdai ibn Şaprut cu hanul hazar Iosif reiese că trecerea la iudaism a hazarilor s-a petrecut în jurul anului 740, fiind iniţiată de hanul Bulan. Potrivit cronicarului Mas'udi, convertirea la iudaism a hazarilor s-a petrecut însă în timpul califului Harun al-Raşid (786-809), la cumpăna secolelor VIII-IX. Referindu-se la acest eveniment, Dimasqi afirmă: „Ei (hazarii) sunt formaţi din două clase: din războinici, care sunt musulmani, şi din evrei, care sunt supuşi. Înainte, asemenea turcilor, ei nu aveau o religie, dar, potrivit lui Ibn al Adir, după ce conducătorii de la Constantinopole au alungat, în timpul lui Harun al-Raşid, evreii din imperiul lor, aceştia s-au stabilit în ţara hazarilor, unde au găsit oameni înţelegători. Ei le-au oferit religia lor hazarilor, pe care aceştia au găsit-o mai convingătoare decât aceea pe care ei o practicau şi au preluat-o”. Vechea cutumă hazară a execuţiei publice a liderului care suferea o înfrângere (şi care deci nu se mai bucura de favorurile zeilor) a jucat probabil un rol major la optarea păturii conducătoare pentru convertirea la religia mozaică.
    Stabilirea cu exactitate a numărului hazarilor convertiţi la iudaism nu este posibilă. Sigur este doar faptul că alături de han şi de aristocraţia tribală, un procentaj însemnat al populaţiei hazare a adoptat iudaismul. Au existat însă şi hazari creştini. Potrivit cronicarului Ibn al-Gauzi, oştile hazare care au invadat Armenia în 799-800 erau de peste 100.000 luptători. Avînd în vedere că raportul dintre civili şi războinici era, în general, în acea perioadă de circa 4:1, este plauzibil ca populaţia hazară să fi fost la începutul secolului al IX-lea de cel puţin patru până la cinci milioane de locuitori. O influenţă majoră în stabilizarea iudaismului în rândul hazarilor au exercitat-o evreii din Crimeea, ale căror comunităţi au luat fiinţă în peninsulă după revolta lui Bar-Kohba din anii 132-135 d.Hr.
    avatar
    loreley 2008


    Mesaje : 4
    Data de înscriere : 02/01/2009

    Al treisprezecelea trib Empty Evrei si Jidani

    Mesaj  loreley 2008 Dum Ian 04, 2009 9:49 am

    Termenii de “evreu” si de “jidan” nu sunt sinonimi, nu au un continut identic, sunt complet diferiţi. Ei nu se raportează unul la celălalt ca partea la întreg, cazul, de exemplu, al termenilor de “moldovean” sau“oltean”, în raport cu noţiunea mai generală de “român”. Amintim vocaţia nomado-migratoare a anumitor popoare, între care vechii evrei, desemnaţi de francezi prin termenul de “hébreux”. După ultima distrugere a Ierusalimului, a oricărei forme de viaţă statală evreiască (anul 70, după Cristos), vechii“hébreux” au emigrat către apus, urmând cele două maluri ale Mediteranei până la Atlantic, la Vest,
    respectiv Avignon, Genova, Veneţia, Salonic la Nord. Tribul lui Iuda, care era cel mai numeros, a emigrat
    către Nord, traversând Asia Mică, ajungând prin părţile Ucrainei, Bielorusiei şi Poloniei de azi. Iudeii, de unde aveau să apară, în diverse limbi, termeni ca [color:4d6b=blue]“jidan”, “jîdov”, “jidov”, “jid”, “iuden”, “jews” au reuşit, în secolul al VIII-lea, să convertească întregul popor khazar la mozaism. Scurtă vreme după
    această conversiune religioasă a unui întreg popor, khazarii au format un întins imperiu, din părţile Ucrainei de azi până către Marea Caspică. Imperiul iudeo-khazar avea să se prăbuşească în faţa irezistibilei ofensive tătare din secolul al XIII-lea, locuitorii lui emigrând către Nord şi Nord-Est,traversând teritorii poloneze şi germane până în Belgia, Olanda şi nordul Franţei de azi. Urmaşii vechilor“hébreux” sunt cunoscuţi şi sub numele de “sefarzi”, cei ai iudeo-khazarilor sub numele de “askenazi”.
    Coborîtori din vechii “hébreux”, sefarzii mai sunt numiţi încă, cu mai mult sau mai puţină dreptate,“evrei”. Vechii iudei şi-au zis din totdeauna “iudei”. Nici ei înşişi nici alţii nu i-au numit “evrei“ sau“hébreux”. Cel mult din greşală. O greşală pe care o facem adesea, care nu are nimic grav în ea. Greşala însă este mult mai mică, practic inexistentă, dacă îi numim “jidani”pe toţii actualii adepţi ai religiei
    mozaice, deşi poate unii sunt descendenşi ai vechilor “hébreux”,dispăruţi de aproape 2000 de ani.
    Limba ebraicănu a putut fi “reînviată”, aşa cum, se pretinde. Coborâtorii din vechii iudei, respectiv khazarii
    iudaizaţi au putut învăţa o limbă absolut nouă pentru ei, despre care se pretinde că ar fi vechea ebraică.Poate că da, poate că nu ! In ce ne priveşte, de ce nu am acorda aceeaşi încredere celor care, nu cu mai puţină dreptate, pretind că limba română ar fi nu o limbă “latină” ci, de fapt, una “proto-latină”…Presupunând însă că strănepoţii vechilor iudei sau ai khazarilor au învăţat cu adevărat limba ebraică,rezultă oare de aici că au devenit prin aceasta “evrei” sau “hébreux” ? Nu toţi cei ce vorbesc nemţeşte sunt nemţi, nu toţi cei ce vorbesc româneşte sunt români, cu atât mai puţin daci ! Rezultă de aici că părinţii şi bunicii noştri aveau dreptate să-i numească jidani pe toţi adep
    avatar
    GICA_CONTRA


    Mesaje : 13
    Data de înscriere : 02/01/2009

    Al treisprezecelea trib Empty Buna dimineata, printesa

    Mesaj  GICA_CONTRA Dum Ian 04, 2009 10:07 am

    loreley 2008 a scris:Istoria timpurie a acestui popor, vag cunoscută, a suscitat diverse ipoteze. În prezent, majoritatea cercetătorilor tind să creadă că teritoriul iniţial de locuire al hazarilor trebuie căutat in Imperiul heftalit (hunii albi), în Asia Centrală, în zona din sudul Lacului Aral, întemeiat în jurul anului 400 d.Hr. Câteva decenii mai târziu, probabil în perioada domniei regelui Kawad I al Persiei (488-531), hazarii ating Caucazul, unde se asociază probabil tribului turcic al sabirilor ("turcii siberieni"). Denumirea akaţir menţionată de cronicari bizantini, pentru un grup etnic din federaţia hunilor, este probabil o adaptare a enumirii akhazar („hazar alb”).
    După distrugerea hanatului heftalit de către împăratul bizantin Iustinian I (527-565) în jurul anului 560, hazarii se deplasează spre vest, stabilindu-se pe teritoriul actualului Daghestan. Principalele centre de putere se aflau în Balangar pe Sulak şi în Samandar, în zona Terek. Aici intră în uniune cu o serie de triburi turcice „kök” (sau „gök”), adică turcii albaştri, şi cu alanii (supranumiţi aşii ori iaşii, grup etno-lingvistic iranic, scito-sarmat), iar în 567 recunosc supremaţia unui han turcic din dinastia Aşina, de origine alană. După încheierea războiului persano-bizantin, în urma păcii încheiate în anul 628, hazarii continuă confrutările armate cu popoarele învecinate şi ocupă temporar, în anii următori, părţi din Armenia şi Iberia, stat cunoscut în prezent sub denumirea Georgia.
    După prăbuşirea hanatului „kök türk” în anul 630 şi scindarea sa în diverse formaţiuni statale, hazarii preiau conducerea politică în teritoriile din vest, pe cursul mijlociu şi inferior al fluviului Volga. Ulterior, conducătorii hazari îşi asumă titlul de kagan, fapt atestat în 652.
    După respingerea atacurilor arabe în anii 652-653, hazarii îşi consolidează puterea în zona Caucazului şi, profitând de slăbirea Imperiului Bizantin, confruntat permanent cu atacurile arabe, îşi extind zona de influenţă până în zona Peninsulei Crimeea, la Marea Neagră. În faţa pericolului comun reprezentat de atacurile arabilor, hazarii îşi ameliorează relaţiile politice cu Bizanţul şi participă alături de bizantini la diferite campanii împotriva arabilor. Expresia relaţiilor bune între cele două părţi este confirmată în 695, când, expulzat fiind, împăratul bizantin Iustinian al II-lea (685-695, 705-711) se stabileşte în Hazaria şi se căsătoreşte cu fiica hanului, Tzitzak, în turca hazară probabil Çiçek („Florica”), botezată apoi cu numele Teodora. Respingerea noului val de atacuri arabe, întreprinse între „722”-„723”, ocazie cu care a fost distrus Balangar, capitala hanatului hazar, a dus la strângerea raporturilor bizantino-hazare. Aceste relaţii au fost consolidate şi mai mult în anii următori prin căsătoria, în anul 732, a viitorului împărat bizantin Constantin al V-lea (741-775) cu fiica hanului hazar, devenită împărăteasa Bizanţului, cunoscută sub numele de botez Irina.

    Cum ai reusit performanta sa te trezesti aproape la amiaza lol! Question
    Regula nr.1- indici sursa , ok ?
    PS Datorezi scuze domnului "M" , cel putin asta e opinia mea.
    M
    M


    Mesaje : 19
    Data de înscriere : 30/12/2008

    Al treisprezecelea trib Empty Re: Al treisprezecelea trib

    Mesaj  M Dum Ian 04, 2009 1:54 pm

    Nu ete nevoie de scuze!dar,desi nu sunt evreu,indragesc uneori...talionul...!...asa ca...
    Dar sa revenim la ceva mai interesant,si sa va indic niste surse mai vechi:
    Collier's Encyclopedia,volumul 9,i961,New York(in jurul paginii 637 au trecut multi ani de cand ma documentam supra hunilor)
    Encyclopedia Britanica,volum 11,1953,Chicago-London-Toronto(pe la pagina609-610)

    Acum sa revin la ipoteza ca teritorul khazarilor ar fi in zona hunilor.
    Se stie ca hunii au aparut cu aproape trei secole inaintea erei noastre la hotarele Chinei(zidul chinezesc este o reactie impotriva lor.
    Erau cunoscuti sub numele de hiong-nu sau hiung-nu.
    Acum,din,cate stiu eu, componenta etnica al ,,poporului acesta''(daca putem spune popor)nu este inca cunoscuta exact.
    Daca Khazarii au aparut in zona ,,hunilor albi''atunci cumexplicam aparitia lor ca popor de limba turca?Iar daca Heftalitii erau popor de limba turca cum se face ca sunt atasati hunilor de mai tarziu care sunt de limba mongola!
    Este mai mult acreditata ideia ca acesti ,,hiung-nu'' ar fi fost o confederatie de triburi mongole,tunguze,turcice si finice.
    Pt hunii de mai tarziu nu exista dovezi clare ca s-ar inrudi prea de aproape cu acesti ,,hiung-nu.''
    De altfel, pe un teritoriu imens ,de la zidul chinizesc si estul Coreei spre rasarit,pana la Altai si stepa Kazastanului la apus si de la padurea Transbaikala si Siberiana in nord si pana la Podisul Tibetan in sud se miscau mereu triburi nomade sau seminomade,foarte diferite ca origine,dar care vorbeau limbi care apartineau unuia dintre aceste patru mari sisteme lingvistce:
    Tiurc
    Mongol
    Tunguso-manciurian
    Tibeto-tangut
    Intrebare:
    Khazarii ca limba,caruia dintre aceste sisteme apartineau?


    Ultima editare efectuata de catre M in Dum Ian 18, 2009 5:26 pm, editata de 1 ori
    M
    M


    Mesaje : 19
    Data de înscriere : 30/12/2008

    Al treisprezecelea trib Empty Re: Al treisprezecelea trib

    Mesaj  M Dum Ian 04, 2009 2:08 pm

    Din cate stiu eu,vechea limba a israielitilor era cananitica(un dialect al limbii feniciene sau...poate invers)!


    Ultima editare efectuata de catre M in Dum Ian 18, 2009 5:16 pm, editata de 1 ori
    M
    M


    Mesaje : 19
    Data de înscriere : 30/12/2008

    Al treisprezecelea trib Empty Re: Al treisprezecelea trib

    Mesaj  M Dum Ian 18, 2009 5:14 pm

    Am asteptat mai multe comentarii aici,mai ales ca atunci cand iti propui sa discuti istoria unui popor, se presupune ca ai ceva preocupari in acest domeniu.Felsen imi pare un nume cunoscut si asteptam mai mult,dar poate ca pe mine ma tradeaza memoria si nu mai pot identifica dupa stil un autor.
    Dar altceva as fi vrut eu sa spun:
    Khazarii sunt de fapt al 14-lea trib evreiesc!
    Admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 78
    Data de înscriere : 27/12/2008

    Al treisprezecelea trib Empty Va salut cu respect si , sincer, regret ca eu si amicii mei am dezamagit.

    Mesaj  Admin Dum Ian 18, 2009 5:52 pm

    M a scris:Am asteptat mai multe comentarii aici,mai ales ca atunci cand iti propui sa discuti istoria unui popor, se presupune ca ai ceva preocupari in acest domeniu.Felsen imi pare un nume cunoscut si asteptam mai mult,dar poate ca pe mine ma tradeaza memoria si nu mai pot identifica dupa stil un autor.
    Dar altceva as fi vrut eu sa spun:
    Khazarii sunt de fapt al 14-lea trib evreiesc!

    Oricum , unul dintre forumisti e in spital , a facut o fractura urita , adminul.acum a luat o pauza dupa corectarea unor teze si in plus, sincer, deschizi o fila de istorie densa si simti nevoia sa verifici din alte surse , multiple.Suntem in faza de stocare a informatiei , urmeaza selectia si apoi o sa incepem sa scriem.Vorbesc deocamdata in numele meu , pe mine ma fascineaza problema.Multumiri pt.sugestii bibliografice , eu unul am comandat la Libraria prin posta 9 carti de referinta dar inca nu mi-au parvenit.Va astept cu noi informatii si, sincer, enigmaticul domn M este considerat un membru al micii nooastre familii.Deschidezi threaduri , aduceti opinii proprii.Forumurile pot fi un mijloc eficient de imbogatire a spiritului.Va doresc o seara deosebita.
    M
    M


    Mesaje : 19
    Data de înscriere : 30/12/2008

    Al treisprezecelea trib Empty Re: Al treisprezecelea trib

    Mesaj  M Dum Ian 18, 2009 7:16 pm

    Tribul lui Iosif s-a impartit in alte doua triburi:Menase si Efraim.Deci Israel in ,,pamantul fagaduintei'' a avut 13 triburi si nu 12 cum se consemneaza in diverse istorii si comentarii,datorita unei rutine intelectuale(demna de o cauza mai buna)nejustificata de nimic.Ca atare, daca vrem sa sa consideram evreii Khazari ca un trib separat al poporului evreu, in mod logic trebuie sa vorbim despre al XIV-lea trib.
    S-a sustinut la inceput ca Khazarii ar fi al XIII-lea trib, doar pt a soca si din teribilism!
    Istoria regatelor evreiesti a demonstrat ca cele doua triburi provenite din Iosif au actionat independent!
    Admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 78
    Data de înscriere : 27/12/2008

    Al treisprezecelea trib Empty Cred ca va trebui sa aprofundez problema

    Mesaj  Admin Lun Ian 19, 2009 8:16 pm

    M a scris:Tribul lui Iosif s-a impartit in alte doua triburi:Menase si Efraim.Deci Israel in ,,pamantul fagaduintei'' a avut 13 triburi si nu 12 cum se consemneaza in diverse istorii si comentarii,datorita unei rutine intelectuale(demna de o cauza mai buna)nejustificata de nimic.Ca atare, daca vrem sa sa consideram evreii Khazari ca un trib separat al poporului evreu, in mod logic trebuie sa vorbim despre al XIV-lea trib.
    S-a sustinut la inceput ca Khazarii ar fi al XIII-lea trib, doar pt a soca si din teribilism!
    Istoria regatelor evreiesti a demonstrat ca cele doua triburi provenite din Iosif au actionat independent!

    E o ipoteza foarte interesanta.Deocamdata sunt legat de informatii de pe internet , mi-am comandat noua carti legate de evrei , inca nu mi-au parventi.Pentru religie am o exvcelenta surasa , iSTORIA RELIGIILOR a lui Eliade.Nu ajunge.E absolut necesar sa consult si alte surse.
    M
    M


    Mesaje : 19
    Data de înscriere : 30/12/2008

    Al treisprezecelea trib Empty Re: Al treisprezecelea trib

    Mesaj  M Lun Ian 19, 2009 8:21 pm

    Dar exista biblia sau pentateuhul(depinde ce religie aveti!)

    Continut sponsorizat


    Al treisprezecelea trib Empty Re: Al treisprezecelea trib

    Mesaj  Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 12:58 pm